Newport to Ensenada

Race Results

CRUZ-SPIN

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56587 IZABLUE MARK & LISA DOLIVA DPYC +102 ---------- ---------- DNC
37289 MERLIN ROBERT KNOX SCCYC +162 ---------- ---------- DNF
60413 FREEDOM DAVID NORMANDIN DPYC +108 16:40:21 12:55:21 FIN
7187 SHADOWFAX STEVEN GEORGE ABYC +126 17:46:34 13:24:04 FIN
56690 LEILANI JOHN RUSHING DRYC +159 21:09:09 15:37:54 FIN
87297 TARA BRIAN KING SSYC +147 22:21:39 17:15:24 FIN
87183 BLIND DATE AL SCHONEBERGER ALYC +144 22:36:49 17:36:49 FIN
56895 AYISHA ROBERT PALMER SWYC +162 23:30:37 17:53:07 FIN
56060 MIOVINO GREGORY MILLER PCYC +66 20:23:40 18:06:10 SCP ( 02:00:00 )
7210 TRANQUILO LLOYD CLAUSS LAYC +108 22:37:43 18:52:43 FIN
7611 TRUE CHUCK WERT BCYC +87 22:17:09 19:15:54 SCP ( 01:00:00 )
87052 SEA DRAGON STEVEN HULL OTHER +192 26:01:36 19:21:36 FIN
56596BK WIZARD BOB/PAUL KEENER/KUSLITS LSFYC +87 22:48:30 19:47:15 FIN

CRUZ-NONSPIN

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56585 DEBAUCHERY KATHERINE PLENERT NYCSD +157 ---------- ---------- DNS
46953 PEREGRINE SPIRIT GERARD VAN HOUWELING SWYC +139 ---------- ---------- DNS
46016 ESCAPADE DARRELL SAUSSER MARYC +136 ---------- ---------- DNC
56639 MAGIC DAN RAWITCH BYC +131 ---------- ---------- DNC
56644 MON SOLEIL SCOTT MCDONALD SLBYC +139 ---------- ---------- DNS
17 MISTRESS MINE WAYNE HOPKINS PBYC +338 ---------- ---------- RAF
55 PARAMETHIA PHILIP HERZFELD DPYC +172 22:02:48 16:04:28 FIN
56396 SPIRIT OF CONSTELLATION TOM HAMMONS SWYC +166 22:02:28 16:16:38 FIN
56393 HELENSKI II BOB MORTON WCYC +158 22:09:17 16:40:07 FIN
698 SIMPATICA KEN FLINT DPYC +141 22:07:43 17:13:58 FIN
56145 EPONA RINA ANDERSON LAYC +99 21:10:17 17:44:02 FIN
46420 ISLAND STAR CHARLES PAYTON FWYC +161 24:04:11 18:28:46 FIN
46608 MAS ALEGRE FRANK MADDOCKS PMYC +168 24:23:45 18:33:45 SCP ( 01:00:00 )
098 MEX EL GUAPO ROBERTO/AUGUSTO /ANDA/ANDA SILVA CNBAJA +131 24:09:09 19:36:14 SCP ( 01:00:00 )
56429 CALARY LARRY BJORK BCYC +188 26:12:59 39:03:54 ( 19:22:35 ) FIN

CRUZ-GEN-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56850 AVALON GARY GILPIN TPYC +108 ---------- ---------- DNC
7913 LADY JANE GREGORY DORN STFYC +87 19:06:52 16:05:37 FIN
7905 MARDI GRAS STEVE CLIFFORD DPYC +117 21:09:13 17:05:28 FIN
7488 LA VIGIE PATRICE BONNEFOI CYC +108 20:55:28 17:10:28 FIN
93580 MAREZIA JAMES LEE KHYC +84 20:43:38 17:48:38 FIN
56870 PURA VIDA BOB KENNEDY OTHER +117 21:57:54 17:54:09 FIN
56699 RYLACADE STUART LEIGH BCYC +108 21:54:13 18:09:13 FIN
56269 CABERNET SKY CHARLES BUCKNER WORSA +108 22:20:18 18:35:18 FIN
52706 QUIVER DAVID DONOHUE LSFYC +84 24:17:16 21:22:16 FIN

CRUZ-GEN-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7575 SUNDAZE BOB SIEMON NYCLB +150 20:15:23 15:02:53 SCP ( 01:00:00 )
7574 RUNAWAY BLUES THOMAS LEHTONEN SBYRC +168 21:34:38 15:44:38 FIN
56862 WIND ROSE WALTER SIMMONS SLBYC +171 21:47:11 15:50:56 FIN
426 ALCYONE GARY GOODMAN ANYC +147 22:24:21 17:18:06 FIN
46785 T.L.SEA JOHN MILNER ALYC +228 25:28:05 17:33:05 FIN
56636 IMAGINE TOO LARRY GOSHORN SYCLB +120 22:14:56 18:04:56 FIN
56128 DESTINY THOMAS FOLEY SBSC +156 24:53:37 19:28:37 SCP ( 01:00:00 )
56642 THE OFFICE BETH BORMAN SANDERS SYCLB +135 24:14:39 19:33:24 FIN
87728 DULCINEA WAYNE ADDISON DWYC +216 28:52:01 21:22:01 SCP ( 01:00:00 )
56969 LUCKY PENNY RICK MCGREGOR CBYC +216 25:30:10 27:10:10 ( 09:10:00 ) FIN

PHRF-K

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
67361 LUNASEA EVAN WANAMAKER BCYC +153 ---------- ---------- DNC
7465 CHEERIO II DICK MCNISH PCYC +222 20:38:31 12:56:01 FIN
3017 CIMARRON DAVID BASHAM PLYC +150 19:00:45 13:48:15 FIN
49400 CARDINAL SIN MATT RUSTIGIAN ABYC +162 20:31:33 14:54:03 FIN
87437 BON VIVANT RICHARD CASELLI DPYC +192 22:32:15 15:52:15 FIN
97990 ARIES TIM RACISZ HGYC +150 21:13:51 16:01:21 FIN
46828 FAIR HAVENS DAVE GRIFFIN DPYC +198 23:13:37 16:21:07 FIN
56873 AMANACER DE LA LIBERTAD COREY HOWARD WORSA +180 23:08:40 16:53:40 FIN
56782 MIDNIGHT RUN JOHN DEAN KHYC +150 22:14:55 17:02:25 FIN
46040 INSOUCIANT HAROLD GAYER HYC +177 23:13:39 17:04:54 FIN
56631 SOARING EAGLE AL WELLNER SMSC +150 22:47:07 17:34:37 FIN
77982 SWELL ASHLEY HOPKINS VNTYC +168 27:03:42 21:13:42 FIN

PHRF-J

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56632 ANOTHER GIRL ROB WHEELER SBYRC +126 ---------- ---------- DNF
27 MAISTRO PLAMEN YANAKIEV CRA +117 ---------- ---------- DNS
40641 SCHOCK WAVE DAVID ZAVESKI DPYC +123 ---------- ---------- DNF
87230 FIRED UP MARK THAIDIGSMAN NYCSD +120 19:13:35 15:03:35 FIN
56300 MAVERICK BILL BRAYTON CHIYC +144 20:50:29 15:50:29 FIN
7626 LULU DAVID BOOKER SLBYC +117 20:18:06 16:14:21 FIN
52530 EGGEMOGGIN STEPHEN MCDONOUGH SBYRC +138 21:05:50 16:18:20 FIN
56074 BETTY SCOTT MCKENNEY SCCYC +123 20:35:49 16:19:34 FIN
51652 BLUE MAGNET ARON AXE NYCSD +117 20:40:38 16:36:53 FIN
63163 RUBICON III RODNEY PERCIVAL PSSA +141 21:54:31 17:00:46 FIN
97938 STARCKWEATHER GRAHAM FORSYTH DPYC +126 21:44:51 17:22:21 FIN
56553 DOLL FUN FLOYD SANFORD ALYC +141 22:17:54 17:24:09 FIN
97904 SOL MATE CINDY WYNNE DPYC +126 21:49:08 17:26:38 FIN
7240 SAVASANA ERIK WAELPUT SBYRC +135 23:20:47 18:39:32 FIN
7182 MOONLIGHT LADY OWEN PROVENCE SYCLB +144 24:43:29 19:43:29 FIN

PHRF-I

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
46646 TAKE FIVE PACO STEVENS CCC +102 ---------- ---------- DNF
46978 SHOCK WAVE DAVID SHOCKLEY LIYC +114 ---------- ---------- DNC
45465 PATTY JEAN GATOR COOK BYC +102 ---------- ---------- DNC
7301 DAY TRIPPER II ANDY HORNING SLBYC +102 17:48:02 14:15:32 FIN
29 RALPHIE TAYLOR PILLSBURY STFYC +114 18:52:17 14:54:47 FIN
7950 CELEBRITY JERRY FINNEGAN KHYC +114 18:53:42 14:56:12 FIN
76454 FUS'EE HARRY KRUM CHIYC +108 20:23:19 16:38:19 FIN
97660 BASTANTE MARTYN BOOKWALTER ABYC +108 20:23:39 16:38:39 FIN
77778 RASCAL RICHARD SWENSSON DPYC +114 20:52:44 16:55:14 FIN
46338 RENEGADE BEN SMITH NYCLB +108 20:56:35 17:11:35 FIN
27620 GAUNTLET GEORGE DORAN SBSC +108 21:14:32 17:29:32 FIN
97432 PEACEMAKER MIKE PRICE ABYC +108 21:41:28 17:56:28 FIN
18681 CAT BILL LANTZ PSSA +111 22:12:58 18:21:43 FIN
32399 GUNSLINGER DANA COELHO ALYC +102 22:18:43 18:46:13 FIN
77649 HASSLE LARRY MALMBERG SYCLB +111 24:07:23 20:16:08 FIN

PHRF-H

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
36764 ADELINE BOB CARLSON CRA +84 ---------- ---------- DNC
87175 BOOMERANG MARK MALLABY OYC +90 ---------- ---------- DNF
67720 GRAY GOOSE JEREMY QUINTON SCOTT CLAPP DPYC +96 17:31:30 14:11:30 FIN
56410 BRIAR ROSE LES LINKOGLE OYC +87 17:40:28 14:39:13 FIN
56445 SOUTHERN STAR MARK WYLAND ALYC +84 17:48:15 14:53:15 FIN
582 ROCINANTE JUAN LOIS SBYRC +84 19:39:03 16:44:03 FIN
67531 HURRAH DAVID WEIL LBYC +78 19:50:28 17:07:58 FIN
87369 ROLLING IN THE DEEP PAUL LISZEWSKI AYC +81 20:34:34 17:45:49 FIN
7387 ISLAND STARR BILL KING DWYC +84 20:58:47 18:03:47 FIN

PHRF-G

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
10 SPLENDOR DENNIS CONNER SDYC +72 ---------- ---------- DNF
56594 AVANTI JIM LABARGE CYC +72 16:05:29 13:35:29 FIN
87694 UNCLE BOB LARRY LEVEILLE SBYC +72 17:24:34 14:54:34 FIN
87995 WHIPLASH JOHN ROSSBACH LBYC +72 18:07:18 15:37:18 FIN
69250 JAZZ MARK ITNYRE SLBYC +72 18:56:52 16:26:52 FIN
97974 STRATEGEM MARK HINRICHS ABYC +72 19:05:08 16:35:08 FIN
42733 MALEFICENT CHRISTOPHER BENNETT CRA +72 19:36:52 17:06:52 FIN
87879 SHAMAN JOE BRAUN OYC +72 20:34:01 18:04:01 FIN

PHRF-F

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7306 ZEPHYR JACK MAYER DRYC +69 ---------- ---------- DNC
7052 LINSTAR MILTON SANTOS BYC +69 ---------- ---------- DNC
88088 BLUEFLASH SCOTT GREALISH WSC +69 15:07:19 12:43:34 FIN
50665 PROBLEM CHILD DAN ROSSEN BCYC +63 15:15:26 13:04:11 FIN
7438 ARGO II JOHN VINCENT SBSC +60 16:11:37 14:06:37 FIN
56284 SLEEPER RON SIMONSON CBYC +69 16:43:34 14:19:49 FIN
60814 SEREINE LOWELL POTIKER SDYC +69 17:03:27 14:39:42 FIN
56603 BLAZING SADDLES JAMES GILMORE SGYC +66 17:34:24 15:16:54 FIN
35353 APPRENTICE TOM HARTMANN BSSBOC +60 18:10:20 16:05:20 FIN
28423 ONDE AMO STEPHEN ASHLEY SYCLB +57 18:19:21 16:20:36 FIN
56221 EXPRESSION SESSION JAMES KIRKPATRICK SWYC +54 19:09:08 17:16:38 FIN
64990 ZERO-VI TAKI TAKEMORI CBYC +51 19:32:00 17:45:45 FIN

PHRF-E

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
USA8 ABACUS TIMOTHY CHIN SGYC +42 ---------- ---------- DNF
USA62 JELANI CLIVE DAEM SGYC +42 14:49:15 13:21:45 FIN
35007 KITE35 DAVID NELSON RLWYC +39 14:49:39 13:28:24 FIN
35032 FLYINGFICHE CHRIS/BOB WACKER/ZELLMER LBYC +42 15:13:40 13:46:10 FIN
97620 BUENA VISTA DWIGHT ROWE VNTYC +48 15:56:22 14:16:22 FIN
56336 FRENCH KISS CHRIS HILLSETH CYC +39 15:42:44 14:21:29 FIN
56443 MARISOL SETH HALL CRA +39 16:04:22 14:43:07 FIN
43513 B'QUEST KEITH ERICSON CRA +48 17:40:31 16:00:31 FIN

PHRF-D

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7159 TRANSFORMER JOEL YOUNG LAYC +33 ---------- ---------- DNC
7395 LODGEHALL MICHAEL ROSENLOF NYCLB +30 ---------- ---------- DNF
46719 JIM JOHN/RON SNOOK./MASTERSON LBYC +36 ---------- ---------- DNC
46638 ADIOS PETER BRETSCHGER BYC +36 15:06:02 13:51:02 FIN
50904 WARRIOR JOHN SEITZ DPYC +36 15:13:33 13:58:33 FIN
46217 HASL FREE RUDOLPH HASL SDYC +36 15:15:18 14:00:18 FIN
56894 PACIFICO FRED LUNDGREN NYCSD +21 14:54:03 14:10:18 FIN
60122 TKO JOHN RAYMONT BYC +18 15:52:13 15:14:43 FIN
77533 ELUSIVE JOE BRUNNER TPYC +34 17:03:02 15:52:12 FIN
46714 POLE DANCER TERRI MANOK OYC +36 17:09:49 15:54:49 FIN
93400 ANTARA PEDRO RODRIGUEZ SMWYC +27 17:08:58 16:12:43 FIN
56440 AEOLOS GREG PRICE NYCSD +27 17:15:03 16:18:48 FIN

PHRF-C

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
50060 FOIL GORDON LEON CBYC -6 ---------- ---------- DNF
56600 VALKYRIE ANDREW RASDAL SDYC -3 12:26:11 12:32:26 FIN
USA 180 ANARCHY SCOT TEMPESTA SDYC +6 12:45:21 12:32:51 FIN
7065 TIMESHAVER VIGGO TORBENSEN DPYC -9 12:16:39 12:35:24 FIN
18926 HORIZON JOHN SHULZE BYC -6 13:00:50 13:13:20 FIN
40050 TEMPTRESS RAYMOND GODWIN LBYC +6 15:04:24 14:51:54 FIN
USA 41 WILD THING RUSSELL GRANT BCYC -6 14:45:00 14:57:30 FIN
56595 SECOND WIND DEAN FARGO TPYC -9 14:40:51 14:59:36 FIN
888 WHITE KNIGHT GREG WILDENTHALER CBYC -6 14:53:01 15:05:31 FIN

PHRF-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
USA-46194 STEALTH CHICKEN TIM BEATTY KKIYC -33 ---------- ---------- DNF
7676 FLAQUITA PAUL CASANOVA SBYRC -24 12:48:06 13:38:06 FIN
28474 ELYXIR SKIP ELY SCYC -15 14:00:09 14:31:24 FIN
56048 INNOCENT MERRIMENT JOHN LYON SDYC -15 14:29:26 15:00:41 FIN
52555 ELIXIR CHAD AND KERRIE DOWNEY CYC -24 14:20:46 15:10:46 FIN
93145 RADIO FLYER CAROLYN PARKS SBYC -24 14:37:30 15:27:30 FIN
7200 DARE KETTENHOFEN MAYHUGH ALYC -30 14:36:10 15:38:40 FIN
48001 T-N-T WES SELBY ALYC -30 15:47:11 16:49:41 FIN
51200 HOKAHEY GEORGE BAILEY STFYC -15 17:34:46 18:06:01 FIN

FAST50

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
5055 BLUE BLAZES DENNIS PENNELL SDYC -39 ---------- ---------- DNF
60100 VARUNA CHRIS HEMANS BYC -41 11:35:29 13:00:54 FIN
7249 IT'S OK LEWIS BEERY MGR FOR TRES GORDO SAILING LLC BYC -51 11:40:59 13:27:14 FIN
69152 STAGHOUND ALEC OBERSCHMIDT SWYC -46 12:08:23 13:44:13 FIN
7119 NUMBERS IVAN BATANOV SDYC -18 14:31:15 15:08:45 FIN
28418 WARPATH STEPHEN HOWE SDYC -10 14:57:20 15:18:10 FIN
52592 JAVELIN DAVE FELL SLBYC -39 14:35:54 15:57:09 FIN

ORCA

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
52059 IT'S PRIME TIME CHRISTOPHER MEYERS CVYC -30 ---------- ---------- DNS
6607 EXTREME H2O HANNAH JENNER SBYC -99 ---------- ---------- DNF
27096 AFTERBURNER JOHN VIRTUE NHYC -150 ---------- ---------- DNF
27070 WAHOO WILLIAM GIBBS PBYC -25 11:09:16 12:01:21 FIN
11 UNI CHRIS SLAGERMAN KHYC -99 09:30:50 12:57:05 FIN
23 UNEVEN KEEL MARK BERDAN SGYC +51 14:55:38 13:09:23 FIN
27088 FREESTYLE JERRY WETZLER DWYC +45 14:49:06 13:15:21 FIN
100 TANIWHA JERRY FIAT GSLYC -99 10:05:45 13:32:00 FIN
6202 CHIM CHIM JOHN GALLAGHER MBYC -83 12:05:26 14:58:21 FIN
97170 WICKED JOHN SPURLOCK OTHER +10 21:02:47 20:41:57 FIN

ORCA-UNL

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
US3 TRITIUM JOHN SANGMEISTER NYYC -221 ---------- ---------- DNF
02 ORION TOM SIEBEL STFYC -206 05:17:26 12:26:36 FIN
7230 MIGHTY MERLOT H.L. ENLOE SGYC -208 05:37:18 12:50:38 FIN

MAXI

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
97777B MEDICINE MAN BOB LANE LBYC -87 10:13:28 13:14:43 FIN
USA 678 PYEWACKET ROY P. DISNEY WAKYC -87 10:36:14 13:37:29 FIN
97510 TAXI DANCER PARKER/YABSLEY/COMPTON TOM/JIM/DICK SBYC -84 11:00:35 13:55:35 FIN
USA 97 GRAND ILLUSION EDWARD MCDOWELL KHYC -84 11:05:03 14:00:03 FIN
USA 88 OEX RANDY SMITH NYYC -96 11:05:41 14:25:41 FIN
AUS 98888 ASZHOU STEVE MEHEEN WAKYC -143 09:35:34 14:33:29 FIN
28115 MIRAGE JOHN DELAURA LAYC -81 11:52:32 14:41:17 FIN
69011 ZEPHYRUS DAMON GUIZOT LAYC -129 10:15:09 14:43:54 FIN
821 AANDEEL JIM VOORHEES VSC -69 14:10:14 16:33:59 FIN

SHORT

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
87060 MX YATEMG EDUARDO MORALES CNBAJA +198 ---------- ---------- DNC
56378 ANTARA TIM CAULFIELD SDYC +159 10:13:44 07:29:26 FIN
60529 ATSA MY YACHT LORENZO COLAROSSI CRA +153 11:26:26 08:48:20 SCP ( 01:00:00 )
7303 MISS LORELEI MICHAEL NIGGLI SDYC +135 11:19:45 09:00:15 FIN
56759 JENNIFER K JAMES BURROWS CCYC +150 12:06:03 09:31:03 FIN
97840 VALHALLA LLL PAUL LANDSOM ALYC +132 11:53:26 09:37:02 SCP ( 01:00:00 )
7288 ENCORE JOHN MCENTIRE CYC +78 11:17:17 09:56:41 SCP ( 01:00:00 )
56886 ENDLESS SUMMER 2 TOBY FULLER CORYC +153 12:52:15 10:14:09 FIN
7107 WESTWARD ALLI BELL SDYC +84 12:07:09 10:40:21 SCP ( 02:00:00 )
56244 FOXSEA JOHN FOX BYC +114 13:31:14 11:33:26 SCP ( 02:00:00 )
7404 TE VEO ALBERTO DE LA TORRE CRA +144 14:25:36 11:56:48 SCP ( 02:00:00 )
4629 SAND DOLLAR LARRY WILSON SGYC +207 13:44:49 17:08:55 ( 06:58:00 ) SCP ( 01:00:00 )

All results are preliminary as of Monday, July 25th, 2016 17:33:33