Newport to Ensenada

Race Results

SHORT

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56759 JENNIFER K MARK BURROWS CCYC +150 ---------- ---------- DNF
7906 OFF PISTE STEPHEN CAVANAGH CCYC +147 ---------- ---------- DNF
60014 HONU KAI WILLIAM CASON SDYC +150 17:36:43 32:01:46 ( 17:00:02 ) FIN
7303 MISS LORELEI MICHAEL NIGGLI SDYC +141 20:52:32 32:59:03 ( 14:32:12 ) FIN
60529 ATSA MY YACHT LORENZO COLAROSSI CRA +126 16:55:46 33:36:40 ( 18:51:05 ) FIN
56918 WILL OF THE WIND STEVE SHIUE OCCSCA +186 18:05:42 34:05:35 ( 19:12:04 ) FIN
56929 ESPRIT DE LEAU CLINT SUTTER AYC +154 18:26:15 35:24:38 ( 19:37:30 ) FIN

ORCA-UNL

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7230 MIGHTY MERLOE H.L ENLOE SGYC -209 05:49:28 13:04:53 FIN
03 PHAEDO3 LLOYD THORNBURG NYYC -212 05:45:52 13:07:32 FIN

ORCA

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
27009 CHEROKEE TIM CARLSON HGYC +155 ---------- ---------- DNC
7970 MERLOT JAN KRELLNER DPYC +53 ---------- ---------- DNC
5 TRIDENT TERRY ARGAST SBYRC +32 ---------- ---------- DNC
57218 KASTOR POLLUX JERZY POPRAWSKI POPRAWSKI ANYC +74 ---------- ---------- DNF
97142 SERAFIN ASHLEY HOPKINS VNTYC +48 ---------- ---------- DNF
1 ISLAND GIRL JOHN TAYLOR BYC +75 ---------- ---------- DNF
6202 CHIM CHIM JOHN GALLAGHER MBYC -57 17:47:44 19:46:29 FIN
27070 WAHOO WILLIAM GIBBS PBYC -46 18:53:01 20:28:51 FIN
27088 FREESTYLE GEORGE "JERRY" WETZLER DWYC +45 25:24:03 23:50:18 FIN
USA11 GOCART CHRIS SLAGERMAN KHYC -100 20:24:47 23:53:07 FIN
USA 27091 MENTAL FLOSS II JEFF COHEN ABYC -36 22:56:06 24:11:06 FIN
97616 SISTERSHIP MICHELLE BOROSKI R2AK +62 33:00:00 30:50:50 FIN

MAXI

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
USA 678 PYEWACKET ROY DISNEY CYC -89 16:32:58 19:38:23 FIN
AUS 98888 ASZHOU STEVE MEHEEN SDYC -132 15:06:14 19:41:14 FIN
97777B MEDICINE MAN BOB LANE LBYC -99 16:44:32 20:10:47 FIN
97656 HOLUA BRACK DUKER CYC -84 17:33:56 20:28:56 FIN
USA 97 GRAND ILLUSION EDWARD MCDOWELL KHYC -85 17:43:36 20:40:41 FIN
69011 ZEPHYRUS DAMON GUIZOT LAYC -129 16:16:34 20:45:19 FIN
87654 CATAPULT JOEL RONNING TPYC -87 19:13:08 22:14:23 FIN
28115 MIRAGE JOHN DELAURA LAYC -81 20:13:54 23:02:39 FIN

FAST-50

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
USA51200 HOKAHEY GEORGE BAILEY STFYC -15 ---------- ---------- DNF
60100 VARUNA CHRIS HEMANS BYC -43 ---------- ---------- DNF
USA 7249 IT'S OK LEWIS BEERY BYC -51 17:55:01 19:41:16 FIN
18926 HORIZON JOHN SHULZE BYC -6 20:19:30 20:32:00 FIN
69152 STAGHOUND ALEC OBERSCHMIDT SWYC -45 19:12:15 20:46:00 FIN
28725 PREVAIL WILLIAM GUILFOYLE SBYC -12 20:22:44 20:47:44 FIN
28474 ELYXIR SKIP ELY SCYC -14 20:53:24 21:22:34 FIN
US 28252 SIN DUDA LINDSEY DUDA CHGYC -15 21:01:51 21:33:06 FIN
USA7119 NUMBERS IVAN BATANOV SDYC -18 21:55:45 22:33:15 FIN
18081 FLYINGFICHE II CHRIS WACKER BOB ZELLMER LBYC +0 22:53:41 22:53:41 FIN

PHRF-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
53555 STRAY DOG HANNA /INGLIS MIKE/DAVID DRYC -15 ---------- ---------- DNC
48001 T-N-T WES SELBY ALYC -30 ---------- ---------- DNF
7065 TIMESHAVER VIGGO TORBENSEN DPYC -9 20:03:31 20:22:16 FIN
USA 7676 FLAQUITA PAUL CASANOVA SBYRC -28 19:49:42 20:48:02 FIN
400 BLUE FLASH SCOTT GREALISH OTHER -18 20:30:03 21:07:33 FIN
51115 ENCORE II JOHN MCENTIRE CYC -7 21:42:38 21:57:13 FIN
7200 DARE MAYHUGH KETTENHOFEN BCYC -30 21:31:47 22:34:17 FIN
50060 FOIL GORDON LEON CBYC -6 23:03:38 23:16:08 FIN
56139 INDIGO PAUL MARGIS SYCLB -15 23:21:32 23:52:47 FIN
87299 MARIE MARIE/BILL ROGERS LAYC -9 27:05:47 27:24:32 FIN

PHRF-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
50252 SIROCCO LEE PRYOR OYC +17 ---------- ---------- DNF
56894 PACIFICO FRED LUNDGREN NYCSD +21 ---------- ---------- DNC
60409 ZIMMER SHELDON GEBB ABYC +27 ---------- ---------- DNF
51887 IMPASSE DAVID CLARKE NHYC +15 ---------- ---------- DNF
USA87 YIPPEE KAI YAY BARRY SENESCU DPYC +0 21:40:01 21:40:01 FIN
40050 TEMPTRESS RAYMOND GODWIN LBYC +6 22:19:31 22:07:01 FIN
7395 LODGE HALL GUY ROSENLOF NYCLB +30 24:10:09 23:07:39 FIN
7447 FAST EXIT JOHN RAYMONT BYC +6 23:43:55 23:31:25 FIN
38021 COOL MAN COOL 2 KEN JOHNSON ALYC +27 25:00:06 24:03:51 FIN
93586 LOCOMOTIVE LARRY ANDREWS SWYC +13 24:47:37 24:20:32 FIN
80808 DARK STAR STEVE BROWN BCYC +6 24:37:42 24:25:12 SCP ( 01:20:00 )
56440 AEOLOS GREGORY PRICE SDYC +27 25:26:10 24:29:55 FIN

PHRF-C

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
46714 POLE DANCER TERRI MANOK OYC +36 ---------- ---------- DNF
35046 TENACIOUS J JASON PETERSEN SBYRC +39 ---------- ---------- DNF
56447 GREEN DRAGON 2 GARY GREEN DRYC +39 ---------- ---------- DNF
35007 KITE 35 DAVID NELSON RLWYC +39 21:47:49 20:26:34 FIN
77870 CAPTAIN SLUGGO RICK YABSLEY SBYC +39 23:30:58 22:09:43 FIN
50904 WARRIOR JOHN SEITZ DPYC +36 23:46:35 22:31:35 FIN
19 OCCAM'S RAZOR ED KOOIJ DPYC +36 23:48:38 22:33:38 FIN
46217 HASL FREE RUDOLPH HASL SDYC +36 24:43:17 23:28:17 FIN
56336 FRENCH KISS CHRIS HILLSETH CYC +39 25:32:23 24:11:08 FIN
47142 LADY MAX DAVID CLOYD SDYC +36 25:29:22 24:14:22 FIN
USA62 JELANI CLIVE DAEM SGYC +39 27:15:40 25:54:25 FIN

PHRF-D

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56917 TUAMATA JOHANNES NEUENDORF CRA +63 ---------- ---------- DNC
51911 CREATIVE ED SANFORD SDYC +66 ---------- ---------- DNC
43513 B'QUEST KEITH ERICSON CRA +48 ---------- ---------- DNF
7438 ARGO II JOHN VINCENT SBYC +60 ---------- ---------- DNF
35353 APPRENTICE CATHERINE REYNOLDS BSSBOC +60 ---------- ---------- DNF
50665 PROBLEM CHILD DAN ROSSEN BCYC +63 23:38:14 21:26:59 FIN
97620 BUENA VISTA DWIGHT ROWE VNTYC +48 23:38:25 21:58:25 FIN
56443 MARISOL SETH HALL CRA +42 24:03:01 22:35:31 FIN
34 OHANA JOE MARKEE SDYC +65 25:28:33 23:13:08 FIN
60412 TBD JOHN STAFF CYC +45 25:26:19 23:52:34 FIN
7355 RUBY D'EAU RICHARD BENEDON CYC +60 27:08:58 25:03:58 FIN
28423 ONDE AMO STEPHEN ASHLEY SYCLB +57 27:28:13 25:29:28 FIN

PHRF-E

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7306 ZEPHYR JACK MAYER DRYC +69 ---------- ---------- DNF
87995 WHIPLASH JOHN ROSSBZCH LBYC +72 ---------- ---------- DNC
69250 JAZZ MARK ITNYRE SLBYC +72 ---------- ---------- DNF
10 SPLENDOR DENNIS CONNER SDYC +72 ---------- ---------- DNF
87840 BULLY BARRINGTON D'ARCY BUCYC +72 ---------- ---------- DNF
56284 SLEEPER RON SIMONSON CBYC +69 25:30:00 23:06:15 FIN
97458 KOOKABURRA MARK MALLABY OYC +72 25:55:14 23:25:14 FIN
87694 UNCLE BOB LARRY LEVEILLE SBYC +72 26:31:53 24:01:53 FIN
97524 MINX GARY IMHOF NYCSD +69 27:15:42 24:51:57 FIN
97974 STRATEGEM MARK HINRICHS ABYC +72 27:53:32 25:23:32 FIN

PHRF-F

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
3313 ALOHA KYLE VANDERSPEK MBYC +81 ---------- ---------- DNC
87369 ROLLIN IN THE DEEP PAUL LISZEWSKI AYC +81 ---------- ---------- DNF
67720 GRAY GOOSE JEREMY QUINTON SCOTT CLAPP DPYC +96 25:24:48 22:04:48 FIN
582OD ROCINANTE JUAN LOIS SBYRC +84 26:00:38 23:05:38 FIN
7401 ORCA MATTHEW FLOREZ SDYC +75 27:16:30 24:40:15 FIN
60530 ENERGY SQUARED GREG TICE TPYC +84 27:53:30 24:58:30 FIN
7406 REN PHILIP ANTON GHYC +84 28:37:34 25:42:34 FIN
63407 PRIMA MARK WEINBERGER CRA +81 28:35:14 25:46:29 FIN
56410 BRIAR ROSE LES LINKOGLE DPYC +87 28:57:12 25:55:57 FIN
67531 HURRAH DAVID WEIL LBYC +78 30:58:40 28:16:10 FIN

PHRF-G

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
76454 FUSEE HARRY KRUM CHIYC +108 ---------- ---------- DNF
27620 GAUNTLET GEORGE DORAN SBSC +108 ---------- ---------- DNF
8391 SHOCKWAVE MIKE GRIJALVA AYC +102 ---------- ---------- DNF
7350 RADICAL DEPARTURE GATOR/DENNIS COOK/ROSENE BYC +108 ---------- ---------- DNC
97660 BASTANTE MARTYN BOOKWALTER ABYC +108 ---------- ---------- DNF
7301 DAY TRIPPER II ANDY HORNING SLBYC +102 25:28:47 21:56:17 FIN
16 DORADE MATT BROOKS STFYC +98 25:31:40 22:07:30 FIN
46338 RENEGADE BEN SMITH NYCLB +108 29:48:58 26:03:58 FIN
46646 TAKE FIVE PACO STEVENS CCC +102 30:39:06 27:06:36 FIN
97871 WIND DANCER WALTER FLORES III TPYC +102 30:52:34 27:20:04 FIN
56404 GYPSY MOON CHRISTOPHER CARLSON BYC +102 32:31:59 28:59:29 FIN

PHRF-H

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
87230 FIRED UP MARK THAIDIGSMAN NYCSD +120 ---------- ---------- DNF
29 RALPHIE TAYLOR PILLSBURY STFYC +114 ---------- ---------- DNF
7950 CELEBRITY JERRY FINNEGAN KHYC +114 29:29:38 25:32:08 FIN
7626 LU LU DAVE BOOKER SLBYC +117 30:16:07 26:12:22 FIN
77649 HASSLE LARRY MALMBERG SYCLB +111 36:32:09 32:40:54 FIN

PHRF-I

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56553 DOLL FUN FLOYD SANFORD SYCLB +141 ---------- ---------- DNC
56732 SHERIDAN MAE STEVE DAVIS KHYC +135 27:15:15 22:34:00 FIN
3017 CIMARRON DAVID BASHAM CRA +141 27:33:31 22:39:46 FIN
56074 BETTY SCOTT MCKENNEY SCCYC +123 28:29:42 24:13:27 FIN
97938 STARCKWEATHER GRAHAM FORSYTH DPYC +126 30:02:09 25:39:39 FIN
56690 LEILANI JOHN RUSHING DRYC +144 31:06:26 26:06:26 FIN
97904 SOLMATE CINDY WYNNE DPYC +126 31:48:59 27:26:29 FIN

PHRF-J

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56631 SOARING EAGLE AL WELLNER SMYCCP +150 ---------- ---------- DNF
56884 TUI BRIAN BOYLE SSYC +150 ---------- ---------- DNC
56216 MANANA MICHAEL O'CONNOR DPYC +150 ---------- ---------- DNF
154 TORTUGA CALEB EVERETT BCYC +156 ---------- ---------- DNF
56782 MIDNIGHT RUN JOHN DEAN KHYC +150 31:47:34 26:35:04 FIN
49400 CARDINAL SIN MATTHEW RUSTIGIAN ABYC +162 32:20:54 26:43:24 FIN
97990 ARIES TIM RACISZ HGYC +150 34:31:23 29:18:53 FIN

PHRF-K

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
46040 INSOUCIANT HAROLD GAYER HYC +177 ---------- ---------- DNF
46828 FAIR HAVENS DAVE GRIFFIN DPYC +198 ---------- ---------- DNF
7465 CHEERIO II RICHARD MCNISH PCYC +222 ---------- ---------- DNF
56494 WIWO OLE II DANIEL HODGE DPYC +192 ---------- ---------- DNF
87437 BON VIVANT RICHARD CASELLI DPYC +192 34:43:38 28:03:38 FIN
56873 AMANECER DE LA LIBERTAD COREY HOWARD WSA-OC +180 43:39:31 37:24:31 FIN

CRUZ-GEN-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
93580 MARE 'ZIA JAMES LEE KHYC +72 27:01:32 24:31:32 FIN
52706 QUIVER ANGELA GOODWIN SLBYC +84 25:31:28 37:56:16 ( 15:19:47 ) FIN
7979 MIHA CLAYTON VARGA JYC +87 19:43:05 46:01:44 ( 05:19:53 ) FIN

CRUZ-GEN-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56921 A LITTLE ENDEAVOR DAVID DONOHUE LSFYC +111 ---------- ---------- DNF
56485 LANIKAI ALLAN EMAS ALYC +132 ---------- ---------- DNF
7210 TRANQUILO LLOYD CLAUSS HHYC +102 ---------- ---------- DNF
7574 RUNAWAY BLUES THOMAS LEHTONEN SBYRC +168 30:16:31 24:26:31 FIN
56699 RYLACADE STUART LEIGH BCYC +162 22:54:23 27:17:57 ( 10:01:03 ) FIN
56636 IMAGINE TOO LARRY GOSHORN SYCLB +120 26:28:29 29:58:35 ( 07:40:05 ) FIN
56862 WIND ROSE WALTER SIMMONS SLBYC +171 26:02:50 30:48:57 ( 10:42:21 ) FIN
46608 MAS ALEGRE FRANK MADDOCKS PMYC +138 33:34:55 31:38:27 ( 02:51:01 ) FIN
56906 HILARIA PAUL JAVIER SLBYC +108 29:19:12 33:41:34 ( 08:07:21 ) FIN
56206 MARISOL STEPHEN RONK CRA +132 27:43:09 35:23:46 ( 12:15:36 ) FIN
7240 SAVASANA ERIK WAELPUT SSYC +159 30:23:06 37:07:45 ( 12:15:53 ) FIN
46785 T.L. SEA JOHN MILNER ALYC +228 46:19:38 38:24:38 FIN
7182 MOONLIGHT LADY OWEN PROVENCE SYCLB +159 24:30:40 39:06:14 ( 20:06:48 ) FIN
56919 DESPERADO RICHARD SWENSSSON DPYC +135 25:05:34 43:29:42 ( 23:05:22 ) FIN

CRUZ-NONSPIN

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56168 BLUE GOOSE BRUCE DAVIS SYCLB +188 ---------- ---------- DNF
55 PARAMETHIA PHILIP HERZFELD DPYC +172 31:52:31 29:15:26 ( 03:21:14 ) FIN
7315 TRAVELER MICHAEL LAWLER CORSYC +166 19:20:31 37:18:03 ( 23:43:21 ) FIN
42142 BOTH AND WORLD DANIEL PERRINE AYC +123 31:29:54 38:34:03 ( 11:20:23 ) FIN
97840 VALHALLA III PAUL LANDSOM ALYC +148 26:15:26 39:17:09 ( 18:10:02 ) FIN

CRUZ-SPIN

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
77314 RADIANT WILLIAM MCNAMARA SCYC +141 ---------- ---------- DNC
37289 MERLIN ROBERT KNOX CYC +162 ---------- ---------- DNF
60413 FREEDOM DAVID NORMANDIN DPYC +108 24:55:13 21:10:13 FIN
56269 CABERNET SKY CHARLES BUCKNER DPYC +108 27:28:09 25:04:04 ( 01:20:54 ) FIN
7187 SHADOWFAX STEVE GEORGE ABYC +126 24:30:15 31:06:40 ( 10:58:54 ) FIN
56653 RASCAL KATHRYN ST AMANT SCCYC +114 28:29:01 32:21:06 ( 07:49:34 ) FIN
7611 TRUE CHUCK WERT BCYC +87 18:40:08 34:55:01 ( 19:16:07 ) FIN
87183 BLIND DATE AL SCHONEBERGER ALYC +144 29:56:09 35:36:47 ( 10:40:37 ) FIN
56587 IZABLUE MARK & LISA DOLIVA DPYC +117 23:05:34 37:06:37 ( 18:04:48 ) FIN

All results are preliminary as of Saturday, May 27th, 2017 23:37:48